čtvrtek 17. března 2016

Cibetka palmová

Z rodu cibetkovitých je najznámejšou práve cibetka palmová vyznačujúca sa zvláštnym jedálničkom. Mnohý vedia, že jej hlavnou surovinou – raňajkami, obedom i večerou, sú zrelé kávové plody kávovníkov. Keďže sa tento rod zaraďuje medzi mäsožravé, okrem kávových bobuliek požierajú hmyz a drobné živočíchy. Malý hlodavec, konkrétně cibetka palmová , řádně zahýbal v 19.


Tehdy jakartská rodina Widjajů zjistila, že kávové třešně (bobule), které projdou trávicím systémem malého hlodavce, kde údajně dojde k fermentaci, lze taktéž upražit. Cibetka palmová však takou je. Niekde sa chová v zajatí a niekde zas ako domáci miláčik.


Obľubuje mäso, hmyz a tiež sladký kávovník. A tu je pes, teda cibetka , zakopaná! Odtiaľ je káva najlepšia a aj najdrahšia, no ľudstvo je národ zvedavý, a tak sa už vyrába aj inde. Najlepšie na tom celom je, že cibetka je tvor vyberavý a chutia jej len zrelé bobuľky, ktoré sem tam kombinuje s hmyzom a tropickým ovocím – ušetrí nám tak prácu.


Vďaka vlastnosti jej tráviaceho traktu sa kávové zrnká. Zároveň sběračům vlastně usnadňují práci tím, že za ně vybírají pouze ty zralé. Jakmile bobuli cibetka sní, projde jejím trávicím traktem, a to téměř neporušená – v žaludku dochází k tzv. Pokud vám ceny za šálek u jednotlivých káv nepřipadají zase tak velké, uvědomte si, že se jedná pouze o „náklad“ kavárny. Cena v nabídce by byla několikanásobně větší.


Ale její potravou se může stát téměř jakékoliv zvíře, které je schopna zabít. Kořist zabíjí silným třesením, menším živočichům zpravidla přerazí páteř nebo krk. Stejně jako ostatní druhy z čeledě cibetkovitých se živí mršinami i ve vysokém stadiu. Nejdražší káva světa pochází z výkalů šelmy podobné kryse.


Za hrníček dáte tisícovku. V Indonésii se tato zvířátka označují slovem Luwak. Má štíhle telo so špicatou tlamou a dlhým huňatým chvostom. Vzhledem se na první pohled podobají obyčejné kočce, jejic.


Chuť této kávy je opravdu intenzivní a aromatická. V ČR se stímto druhem kávy setkáte jen výjimečně a za originál si opravdu připlatíte. Trus potřebný k výrobě cibetkové kávy produkuje jeden druh zvířete, a to cibetka palmová. Tento selektivní sběr dává pěstitelům důvo aby dali své kávě specifikaci „operation cherry red“ (OCR). Ve vzácných případech asijská palmová cibetka pojídá kávové bobule a vylučuje zrnka, která se nazývají kopi luwak a lze je dále zpracovávat na vzácnou a drahou kávu.


Cibetka palmová

Táto káva sa spracováva z trusu cibetek, konkrétne z druhu, ktorý sa nazýva cibetka palmová. Kopi Luwak má veľmi jedinečnú chuť práve vďaka tráviacemu traktu cibetky. Akonáhle bobuľu cibetka zje, prejde jej tráviacim traktom, a to takmer neporušená - v. Konkrétne z druhu cibetka palmová. V žalúdku prichádza k fermentácií, čiže sa. V jejím trávicím traktu dojde samozřejmě ke zpracování a kvašení.


To ovlivní pozdější chuť netradičního nápoje z Filipín. Káva se vyrábí z trusu těchto zvířátek. Ten se promyje vodou, vysuší a upraží. Jen tak ji ale neochutnáte.


Je totiž hodně drahá a řadí se mezi nejdražší kávy světa. Vysoká cena je vzhľadom k neobvyklému pôvodu: táto káva sa spracováva z trusu cibetiek, konkrétne z druhu, ktorý sa nazýva cibetka palmová. Najdrahšia káva pochádza z Filipín a – načo chodiť okolo horúcej kaše – vyrába sa z trusu cibetiek, konkrétne druhu nazvaného cibetka palmová. Okaté zvieratká sa okrem mäsa živia aj kávovými bobuľami a tie prechádzajú takmer neporušené ich tráviacim traktom.


Je tu však jedna temná stránka produkce, kterou nemohou, nebo by alespoň neměli, přehlížet ani fanoušci cibetkové kávy. Některá zrna totiž mají původ ve velkochovech, kde jsou oviječi drženi v žalostných podmínkách a doslova nacpáváni kávovými boby.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky